Dijelimo važnu vijest vezano za projekat „Povezivanje tačaka 2 – Unapređenje učešća djece u donošenju odluka za poboljšana prava djeteta i demokratije u BiH“ finansiranog od strane Evropske unije!
U cilju unapređenja Etičkog kodeksa istraživanja sa i o djeci i sa željom da uključimo glasove djece i mladih, u Sarajevu smo organizovali trodnevnu radionicu koja je okupila 37 predstavnika iz 19 omladinskih udruženja i neformalnih grupa iz 16 zajednica širom BiH! Tokom radionice razgovarali smo o osnovnim principima Etičkog kodeksa i važnim temama kao što su rodna ravnopravnost, socijalna inkluzija i prevencija nasilja nad djecom i mladima .
Učesnici su aktivno doprinijeli izradi nacrta djeci prilagođene verzije Etičkog kodeksa koju će, kroz organizovanje malih diskusija, razmjeniti sa članovima svojih udruženja i neformalnih grupa. Na osnovu rezultata konsultacija, biće finalizirana djeci prilagođena verzija Etičkog kodeksa kao aneks revidiranoj verziji Etičkog kodeksa razvijenog uz konsultacije sa profesionalnicima iz oblasti dječijih prava.
Etički kodeks predstavlja obavezujući dokument za pojedince, skupine, institucije i organe koji se neposredno bave istraživanjima čiji su predmet ili u koja su, na bilo koji način, uključena djeca. Svi istraživači su dužni da poštuju Etički kodeks polazeći od osnovnog načela “najbolji interes djeteta”, njegove dobrobiti, odnosno onoga što je najbolje za dijete i njegovu porodicu/staratelje. Odredbama Etičkog kodeksa poštujemo: pravo djeteta na odlučivanje u istraživanju, njegov/njen pristanak na istraživanje, sopstveno mišljenje o istraživanju, pravo na odustajanje od istraživanja u bilo kojem trenutku, čuvanje identiteta djeteta, njegove porodice i grupe kojoj pripada te preciziramo uslove za omogućavanje uvida u rezultate istraživanja.