Naš Dječiji parlament je jedina grupa djece koju je jedna općina u Bosni i Hercegovini formalno prepoznala i podržala iz godine u godinu. Dječiji parlament općine Novi Grad Sarajevo čine po 2 predstavnika iz svih škola navedene općine i aktivno su 10 godina uključeni u procese koji se dešavaju u njihovoj lokalnoj zajednici. Primarni zadatak ove grupe je da prati potrebe i probleme djece i mladih u zajednici, te pronalazi mogućnosti za njihovo rješenje uz podršku odraslih i u saradnji sa njima.
Kada bismo morali rad našeg Dječijeg parlamenta predstaviti u brojkama, to bi izgledalo ovako:
1 sesija sa članovima UN komiteta za prava djeteta u Ženevi
3 učešća u izradi strateških dokumenata za djecu
2 otvaranja sjednice Vijeća općine Novi Grad Sarajevo
Prva dječija konferencija u Kantonu Sarajevo
2 kampanje sa dosegom preko 500.000 osoba na društvenim mrežama
530 djece i odraslih u 6 akcija
138 mladih parlamentaraca
Preko 120 edukativnih radionica
Više od 2.000 direktno uključene djece i odraslih
Djeci je iskustvo djelovanja u Dječijem parlametu od izuzetnog značaja jer svjedoči o njihovom razvoju i daljem opredjeljenju da budu aktivni članovi zajednice i nakon što prerastu dječiju dob.
Sve je počelo sa Dječijim parlamentom, a pretvorilo se u cjeloživotnu misiju da budem jedna od onih koja će u knjigu čovječanstva dodati pravičnijih i ljepših poglavlja”, izjava je naše dugogodišnje parlamentarke.


“… Sada nakon više od 5 godina članstva u Dječijem parlamentu, shvatila sam da sam stvorila nova prijateljstva, učestvovala u promjenama i donošenju bitnih odluka za sve nas. Biti dio Dječijeg parlamenta znači mnogo više od formalnog naslova. Znači putovanje emocija, od straha pri prvom izražavanju mišljenja do ponosa kada moje riječi stvaraju promjene. Svi zajedno činimo male kotačiće koji su pokretači velikih promjena”, izjava naše bivše članice Dječijeg parlamenta.
Samo jedna od inicijativa i akcija koju je proveo Dječiji parlament, a koja je imala regionalni odijek jeste kampanja “Nije bitan DNK, bitna je ljubav”. Cilj kampanje je bio skrenuti pažnju javnosti na važnost odrastanja u porodičnom okruženju i promociji vaninstitucionalne brige o djeci i usvojenje. Povod za kampanju bila je jedna od preporuka UN komiteta za prava djeteta koji je pozvao vlasti da rade na programima, jačanju i podizanju svijesti po pitanju brige o djeci bez roditeljskog staranja.
Dječiji parlament je proveo anketu sa 278 svojih vršnjaka. Rezultati su predstavljeni u medijima, a kampanju je podržao veliki broj javnih ličnosti, glumaca, reditelja, sportista, muzičara, akademskih radnika, ambasadora, humanist ai drugih građana (323 osobe su virtualnim putem promovisale temu kampanje). Kao završnica svih aktivnosti, snimljen je film koji su koncipirali i režirali članov Dječijeg parlamenta i koji je promovisan putem društvenih mreža.
