Prema odluci Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, 2. aprila obilježava se Svjetski dan svjesnosti o autizmu. Znak svjesnosti autizma – puzzle označavaju želju za povezivanjem djelića i konačnim shvatanjem autizma. Na ovaj dan, plavi baloni se puštaju u zrak kako bi se simbolično istakla nedovoljna infomisanost javnosti o ovom poremećaju i podigla svijesnost o autizmu.
Poremećaj iz spektra autizma je vrlo složen neurorazvojni poremećaj koji zahvaća sve aspekte ličnosti (komunikacija, motorika, ponašanje i učenje), te svaka osoba u spektru ima različite simptome i potrebe. Osobe sa poremećajem iz spektra autizma se često povlače u svoj svijet sigurnosti, jer imaju teškoća u izražavanju osjećaja, potreba, želja, pa to otežava njihovo svakodnevno funkcionisanje.
Sposobnosti i potrebe autističnih osoba variraju i mogu se razvijati tijekom vremena. Dok neke osobe s autizmom mogu živjeti nezavisno, druge zahtijevaju cjeloživotnu njegu i podršku. Autizam često utiče na obrazovanje i mogućnosti zapošljavanja. Nivo intelektualnog funkcionisanja među autističnim osobama varira, protežući se od dubokog oštećenja do visoke razine intelektualnog funkcioniranja. Fascinanti su primjeri tzv. savanta koji razviju gotovo pa nedostižan nivo sposobnosti ili talenta u jednoj ili više oblasti.
Od izuzetnog značaja je pravovremeni pristup i podrška i djetetu i porodicu odmah nakon što se uspostavi dijagnoza. Ranom intervencijom i psihosocijalnom podrškom može se značajno olakšati djeci da učinkovito komuniciraju i da razviju društvene interakcije. Svakom djetetu i svakoj porodici se treba pristupiti individualno i dati podršku kakva je baš njima neophodna. Nažalost, i djeca i odrasli sa autizmom, a i njihove porodice su i dalje žrtve stigme i diskrimininacije u društvu, te im se ne osigurava adekvatan pristup institucijama zdravstva i obrazovanja. Time se još više isključuju iz društva i društvenih tokova, što dodatno otežava njihovo osposobljavanje i integraciju.
Upravo zbog toga, trebamo kao društvo da se okrenemo prema onima kojima treba podrška, da prihvatimo jedni druge, a ne odbacujemo zbog različitosti. U svakome treba da nađemo šta nas povezuje, a ne šta nas razdvaja. Djeca sa autizmom i njihove porodice ne smiju biti na margini društva, nego ih društvo treba prigrliti i uraditi sve da bi im osiguralo dostojanstven život koji svaki pojedinac zaslužuje. Budimo svjesni ovih problema i borimo se zajedno za jednakost svaki dan, a ne samo danas!
