PROGRAMI
a. Praćenje implementacije Konvencije o pravima djeteta
U fokusu našeg rada i jedno od ključnih programskih usmjerenja je kontinuirano praćenje implementacije Konvencije o pravima djeteta. Od 2004. godine, zajedno sa članicama nacionalne mreže za prava djeteta “Snažniji glas za djecu”, vodimo proces praćenja implementacije Konvencije o pravima djeteta na državnom nivou. Pripremamo Alternativne izvještaje o stanju prava djece koje dostavljamo i predstavljamo UN Komitetu za prava djeteta, a kako bi ovaj proces, odnosno podaci bili upotrebljivi institucijama i organizacijama koje vode brigu o djeci, radimo i na izradi periodičnih, godišnjih ili dvogodišnjih izvještaja o stanju prava djece. Alternativni izvještaj o stanju prava djeteta u BiH za period 2011-2018. predstavili smo Komitetu za prava djeteta u Ženevi u januaru 2019. godine. Posljednji sveobuhvatni izvještaj smo izradili za period od 2019 do 2021. godine, uz poseban osvrt na uticaj pandemije Covid-19 na ostvarivanje prava djeteta.
Izvještajima nastojimo da zabilježimo sve pozitivne primjere na zaštiti, ukažemo na dobre prakse, te ukažemo na ključne probleme koji ometaju ostvarivanje prava djeteta, uglavnom zbog nedovoljnih napora i interesa u implementaciji postojećih zakonskih regulativa, ali i zbog nepostojanja sinergije u djelovanju kod rješavanja problema multidisciplinarne prirode. Danas u Bosni i Hercegovini i dalje ne postoji sveobuhvatan zakon o djeci, a djeca su najviše ugrožena siromaštvom, nasiljem, te nepovoljnim porodičnim prilikama.
Pored izrade Alternativnih izvještaja, učestvovali smo i u izradi Indeksa dječije zaštite koji je osmišljen da bi ohrabrio regionalnu saradnju, stimulirao bolju implementaciju Konvencije o pravima djeteta, te da bi služio kao instrument za analizu politika civilnom društvu, vladama i donatorima. Indeks se sastoji od indikatora koji zajedno mjere državne politike i aktivnosti zaštite i brige za djevojčice i dječake u njihovoj nadležnosti. U Bosni i Hercegovini su u periodu od 2016. godine izrađena dva (2) Indeksa dječije zaštite.
Ukoliko želite da znate više o stanju prava djece u Bosni i Hercegovini, kao i glavnim izazovima sa kojima se naša država susreće u implementaciji Konvencije o pravima djeteta, pronađite alternativne i periodične izvještaje, kao i Indeks dječije zaštite na linku.
b. Učešće djece
Jedna od ključnih programskih oblasti u našem djelovanju jeste promocija dječijeg učešća u zajednici i šire, kao i kontinuirana podrška djeci u procesima uključivanja u procese koji se tiču ostvarivanja njihovih prava. Zajedno sa djecom prepoznajemo ključne probleme u zajednicama i pravimo planove kako bismo mogli da ih riješimo, a sve u cilju stvaranja boljeg i poticajnijeg okruženja za djecu. Djeca su naši glasnici promjena i naši prvi savjetnici u kreiranju aktivnosti i provedbi istih. Pored toga što zajednički planiramo akcije koje ukazuju na ključne probleme, djecu osnažujemo da zajedno sa nama prate implementaciju Konvencije o pravima djeteta. Sa ponosom ističemo da su predstavnici naše organizacije zajedno sa svojim vršnjacima iz Bosne i Hercegovine, 2019. godine po prvi put u historiji Bosne i Hercegovine podnijeli i prezentovali Dječiji izvještaj prema UN Komitetu u Ženevi. Dječiji izvještaj je dostupan na linku.
Kroz različite inicijative i projekte smo godinama poticali osnivanje i rad dječijih grupa u Bosni i Hercegovini, kao jedan od modela učešća djece. Naša grupa djece, naš “Dječiji parlament” je nakon nekoliko godina vrijednog rada i isticanja u zajednici i prerastao u Dječiji parlament Općine Novi Grad Sarajevo, te okuplja predstavnike i predstavnice iz svih osnovnih škola na području navedene općine i predstavlja jedinu formalno prepoznatu grupu od strane općine/grada.
Zašto je važno promovisati i poticati učešče djece?
Činjenica da dijete ima mogućnost od svoje najranije dobi da učestvuje, da aktivno sudjeluje u porodici, školi, društvu i zajednici, značajno doprinosi razvoju dječijih kapaciteta, samopouzdanja, socioemocionalnih kompetencija. Djeca najbolje razvijaju svoje kompetencije kroz aktivnost. Pružanje mogućnosti djeci da budu aktivni učesnici svog razvoja dovodi do razvoja kompetencija, koje onda omogućuju složenije oblike učešća i dovode do razvoja, novih, složenijih kompetencija. Na taj način učešće nije samo sredstvo putem kojeg se dijete uključuje u proces donošenja odluka, već je i način da se razvije autonomija, nezavisnost i nove socijalne kompetencije. Zbog toga je važno da se djeci od najranijih dana daje mogućnost da prave izbor i donose odluke. Učešće svakog pojedinačnog djeteta može da donese suštinske promjene u zajednici, jer djeca oko koje se stvara okruženje koje ohrabruje ovaj segment razvoja, stasaju u pojedince koji kritički promišljaju, propituju postojeće stanje, preduzimaju korake ka promjenama onoga što misle da nije dobro za njih i za njihove vršnjake, te vode aktivnosti od značaja za djecu u zajednici. Učešće, kao jedan od najizazovnijih koncepta koji se primjenjuju u radu sa djecom, zahtjeva ulaganje dodatnih napora, ali dugoročno ostavlja najefektivnije posljednice na dječiji razvoj.
U svom radu se vodimo sa nekoliko ključnih principa:
- djeca su u prirodi radoznala i žele da istražuju svijet oko sebe – potrebno je naći metode kako potaći taj svijet
- djeci treba poticajno okruženje u kojem će moći da ostvaruju svoje potencijale – djeca su često samo i isključivo zbog porodičnih i društvenih negativnih utjecaja nespremna da djeluju na ovom nivou. Njihovi potencijale se guše, djeca gube samopouzdanje i stvara se začarani krug iz kojeg ne znaju kako izaći.
- djetetu je bitna vršnjačka podrška, naročito u ranoj i kasnijoj adolescenciji, kada vršnjaci postaju osnovna i glavna referentna grupa – postoje različiti modeli pod kojima djeca zajednički mogu da djeluju i time budu jedni drugima podrška.
c. Osnaživanje djece i odraslih
Razumijevajući značaj edukacije i znanja u stvaranju promjena i kvalitetnijeg okruženja za djecu i porodicu, jedan dio svog programskog rada smo usmjerili na osnaživanje djece i odraslih. Shvatamo da u promjene moraju da budu uključeni i djeca i odrasli, te da je sveobuhvatan pristup ključan za promjene. Pored edukacija, djecu i odrasle smo uključivali i u naša istraživanja, kako bismo na relevantan način mogli da dođemo do ključnih podataka i da na osnovu istih zagovaramo na različitim nivoima. Samo kroz 10 godina rada Dječijeg parlamenta, uspjeli smo da u naše aktivnosti direktno uključimo više od 2.000 djece i odraslih, a u akcije preko 500 djece i odraslih učesnika.