PROJEKTI
Dječiji parlament
Naš Dječiji parlament je jedina grupa djece koju je jedna općina u Bosni i Hercegovini formalno prepoznala i podržala iz godine u godinu. Dječiji parlament općine Novi Grad Sarajevo čine po 2 predstavnika iz svih škola navedene općine i aktivno su 10 godina uključeni u procese koji se dešavaju u njihovoj lokalnoj zajednici
Primarni zadatak ove grupe je da prati potrebe i probleme djece i mladih u zajednici, te pronalazi mogućnosti za njihovo rješenje uz podršku odraslih i u saradnji sa njima. Kada bismo morali rad našeg Dječijeg parlamenta predstaviti u brojkama, to bi izgledalo ovako:
- 1 sesija sa članovima UN komiteta za prava djeteta u Ženevi
- 3 učešća u izradi strateških dokumenata za djecu
- 2 otvaranja sjednice Vijeća općine Novi Grad Sarajevo
- 3 video spota za kampanje
- 2 kampanje sa dosegom preko 500.000 osoba na društvenim mrežama
- 530 djece i odraslih u 6 akcija
- Istraživanja o potrebama i pravima djeteta u lokalnoj zajednici
- Prva dječija konferencija u Kantonu Sarajevo
- 138 mladih parlamentaraca
- Preko 120 edukativnih radionica
- Više od 2.000 direktno uključene djece i odraslih
Djeci je iskustvo djelovanja u Dječijem parlametu od izuzetnog značaja jer svjedoči o njihovom razvoju i daljem opredjeljenju da budu aktivni članovi zajednice i nakon što prerastu dječiju dob.
“Sve je počelo sa Dječijim parlamentom, a pretvorilo se u cjeloživotnu misiju da budem jedna od onih koja će u knjigu čovječanstva dodati pravičnijih i ljepših poglavlja”, izjava je naše dugogodišnje parlamentarke
“… Sada nakon više od 5 godina članstva u Dječijem parlamentu, shvatila sam da sam stvorila nova prijateljstva, učestvovala u promjenama i donošenju bitnih odluka za sve nas. Biti dio Dječijeg parlamenta znači mnogo više od formalnog naslova. Znači putovanje emocija, od straha pri prvom izražavanju mišljenja do ponosa kada moje riječi stvaraju promjene. Svi zajedno činimo male kotačiće koji su pokretači velikih promjena”, izjava naše bivše članice Dječijeg parlamenta.
Samo jedna od inicijativa i akcija koju je proveo Dječiji parlament, a koja je imala regionalni odijek jeste kampanja “Nije bitan DNK, bitna je ljubav”. Cilj kampanje je bio skrenuti pažnju javnosti na važnost odrastanja u porodičnom okruženju i promociji vaninstitucionalne brige o djeci i usvojenje. Povod za kampanju bila je jedna od preporuka UN komiteta za prava djeteta koji je pozvao vlasti da rade na programima, jačanju i podizanju svijesti po pitanju brige o djeci bez roditeljskog staranja.
Dječiji parlament je proveo anketu sa 278 svojih vršnjaka. Rezultati su predstavljeni u medijima, a kampanju je podržao veliki broj javnih ličnosti, glumaca, reditelja, sportista, muzičara, akademskih radnika, ambasadora, humanist ai drugih građana (323 osobe su virtualnim putem promovisale temu kampanje). Kao završnica svih aktivnosti, snimljen je film koji su koncipirali i režirali članov Dječijeg parlamenta i koji je promovisan putem društvenih mreža.
Grad/Općina po mjeri djeteta
Stvaranje nove klime za djecu na lokalnom nivou istaknuto je na Specijalnoj sjednici Generalne skupštine UN-a održane u maju 2002. godine. U dokumentu “Svijet prilagođen djeci” naloženo je državama potpisnicama UN Konvencije o pravima djeteta da razvijaju “Gradove po mjeri djeteta”. Ovaj globalni projekt postaje pokretačka snaga za dječija prava širom svijeta. Mnogi gradovi u svijetu i Evropi postaju “Gradovi po mjeri djeteta”.
“Grad/Općina po mjeri djetata” predstavlja sistem dobre uprave koja je posvećena punoj provedbi Konvencije o pravima djeteta. Lokalne zajednice su najbolje pozicionirane da prilagode u praksu obaveze koje su preuzete na državnom nivou i tako postanu ključna komponenta nacionalnog programa djelovanja za djecu.
Cilj akcije je poboljšati situaciju u zajednici, unaprijediti uslove života djece prepoznavanjem i ostvarivanjem prava djece uz aktivno učešće djece. Akcija obuhvata sve segmente života djeteta u lokalnoj zajednici: socijalnu zaštitu djece, odgoj i obrazovanje, kulturu, sport, slobodno vrijeme i rekreaciju djece, zdravlje, sigurno i zdravo okruženje za djecu, kao i učešće nevladinih organizacija i privatnog sektora u dostizanju što boljih uslova za život djece.
Uključivanjem u akciju “Grad po mjeri djeteta”, zajednica će dostići visoke standarde u zaštiti i sigurnosti djece i imati na raspolaganju sve potrebne informacije/izvještaje po pitanju implementacije i poštivanja prava djeteta, kao i mjere koje se trebaju poduzeti u cilju progresa.
Na incijativu Udruženja “Naša djeca” Sarajevo, Gradska uprava Grada Sarajeva, odnosno Gradsko vijeće Grada Sarajeva na 40. sjednici održanoj 22. jula 2008. godine, donosi Odluku o pristupanju akciji “Grad po mjeri djeteta”, zajedno s općinama koje čine Grad Sarajevo: Centar, Novo Sarajevo, Novi Grad i Stari Grad.
Iste godine, Općinsko Vijeće Novi Grad Sarajevo donosi Odluku o pristupanju globalnoj akciji “Grad po mjeri djeteta”. Općina Novi Grad Sarajevo kontinuirano radi na razvijanju politika i strategija koje će biti naklonjene djeci, njihovim potrebama i poštivanju njihovih prava na lokalnom nivou. Do sada su postignuti odlični rezultati koji su vrijedni pažnje i koji zadovoljaju kriterije neophodne za dobijanje statusa “Grad/Općina po mjeri djeteta”.
Projekt „Grad/Općina po mjeri djeteta“ ima dvije komponetne koje se kontinuirano realizuju u cilju izrade Akcionog plana za djecu Općine Novi Grad Sarajevo i aktivnosti Dječijeg parlamenta Općine Novi Grad Sarajevo.
„Snažniji glas za djecu“
Od 2009. godine vodimo jedinu nacionalnu mrežu nevladinih organizacija za djecu Bosne i Hercegovine “Snažniji glas za djecu”. Jedina smo stalna članica vijeća za djecu BiH iz civilnog društva koja daje jedinstven, vrijedan i autentičan doprinos relevantnim dokumentima i politikama na državnom nivou. Jedina smo organizacija iz BiH koja izvještava UN Komitet za prava djeteta kroz alternativne izvještaje i izvještaje djece. Na taj način osiguravamo da se glasovi bh. djece čuju i na međunarodnom polju. U veoma internacionaliziranom polju zaštite djece u BiH, jedina smo isključivo domaća struktura, koja predstavlja djecu Bosne i Hercegovine, njihove svakodnevne borbe, nade, ideje i postignuća.
Djelujemo na području cijele Bosne i Hercegovine i okupljamo 19 organizacija sa ciljem da sistemski, efektivno i iskustvom utječemo na procese koji se tiču dječjih prava u BiH. Naše članice posjeduju ekspertizu iz različitih oblasti (podrška djeci s invaliditetom, obrazovanje, izdvajanje djece iz porodica, djeca koja žive i rade na ulici, osnaživanje). Organizacije također pokrivaju široki spektar metoda rada i aktivnosti (od sigurnih kuća, radionica, obezbjeđivanja socio-ekonomske pomoći, terapija; do obrazovnih aktivnosti, zagovaranja i lobiranja). Ujedinjuje nas jedno zajedničko ubjeđenje: za prava sve djece širom podijeljene Bosne i Hercegovine možemo se boriti jedino koordiniranim, sistematskim, zajedničkim radom profesionalaca koji imaju iskustvo s terena. To radimo tako što naše lokalne ekspertize, iskustvo i preporuke objedinjujemo u jedinstveni glas za djecu. Želimo mijenjati kulturu, institucije, zakone i politike širom BiH kako bi služile najboljem interesu djece, i ništa manje od toga.
Naša vizija je da Bosna i Hercegovina ima razvijen i funkcionalan institucionalni, kao i finansijski okvir za adekvatnu brigu i zaštitu sve djece. Želimo poboljšati živote djece u BiH stvaranjem i mijenjanjem politika zaštite djece i njihovom implementacijom.
Kako radimo?
- Prikupljamo podatke istraživanja, analiziramo i oblikujemo preporuke bazirane na dokazima (dokumentiramo i dijelimo znanje),
- Radimo s donosiocima odluka na svim nivoima na značajan i autentičan način (zagovaranje i rad na donošenju politika),
- Angažujemo profesionalce iz civilnog sektora, lokalne lidere, kreatore politika i političare u dijalogu među sektorima, zanemarujući administrativne i druge podjele (networking),
- Radimo direktno s djecom: pomažemo im da izraze svoje brige, nade, ideje; pomažemo im u izlaganju rješenja, osnažujemo ih,
- Otvaramo i faciliramo javne diskusije o problemima s kojima se susreću djeca i njihovi staratelji – stavljamo na dnevni red probleme kao što su nasilje i nemogućnost pristupa osnovnim uslugama, putem kampanja,
- Podržavamo svoje članice u naporima da profesionalno rastu, poboljšavaju svoje usluge i standarde rada s djecom.
Kako postižemo ovo?
- Vodimo sektor dječje zaštite prema visokim standardima prakse,
- Predstavljamo nezavisni glas organizacija koje štite dječja prava u BiH kako bi utjecale na javne debate i proces donošenja odluka u područjima koja su relevantna za djecu,
- Zagovaranjem ratifikacije i praćenja međunarodnih dokumenata i standarda dječije zaštite,
- Obezbjeđivanjem preporuka koje se zasnivaju na dokazima i rješenja izazova s kojima se susreću djeca u BiH i njihovi predstavnici,
- Pomaganjem da se čuju glasovi djece.
Naše organizacije – članice vjeruju da:
- Zaštita djece je investicija, ne društvena pomoć.
- Djeca su vrijedni, odgovorni, priznati akteri društvenih zbivanja – ne pasivni krajnji korisnici.
- Moguće je dosegnuti efektna rješenja problema s kojima se susreću djeca u BiH.
- Konstruktivan i kritički rad uz državne institucije daje bolje rezultate nego paralelni rad ili suprotstavljanje. Praćenje njihovog rada, u duhu zajedničkog poštivanja i dobre volje najbolja je šansa za institucije da rastu.
- Poštovana, obrazovana djeca čiji se glas čuje i kojima se vjeruje sutra će biti odrasli građani koji su potrebni Bosni i Hercegovini. To je naš odgovor na krizu demokratskih vrijednosti u zemlji.
Povezivanje tačaka 2 – Unapređenje učešća djece u donošenju odluka za poboljšana prava djeteta i demokratije u BiH
„Povezivanje tačaka 2 – Unapređenje učešća djece u donošenju odluka za poboljšana prava djeteta i demokratije u BiH“.
Projekat se implementira u partnerstvu sa World Vision BH Fondacija i Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH; Donator: Evropska unija
Projekat ima za cilj promociju ljudskih prava i borbu protiv diskriminacije u Bosni i Hercegovini, doprinosi zaštiti i unaprijeđenju dječijih prava kroz odgovorne i etički vođene inicijative u kojima se od strane relevantnih aktera promoviše smisleno i svrsishodno učešće djece. Projekat doprinosi jačanju napora koje Bosna i Hercegovina mora ispuniti u sektoru prava djeteta – konkretno jačanju održivosti i uticaja mehanizama učešća djece u procesima donošenja odluka na svim nivoima.
Projekat okuplja preko 20 omladinskih organizacija i neformalnih grupa iz cijele Bosne i Hercegovine, koje se umrežavaju i osnažuju svoje kapacitete za kreiranje boljeg okruženja za rast i razvoj.
Djeca i mladi, u skladu sa njihovim uzrastom i kapacitetom, će kroz projekat imati priliku da se povežu jedni s drugima i ostvare direktan kontakt sa predstavnicima nevladinih organizacija i institucija BiH koje će moći da iskoriste stečena iskustva i unaprijede postojeće mehanizame učešća djece u donošenje odluka što je u skladu sa preporukama i potrebnim poboljšanjima u oblasti dječijih prava.